همه چیز درباره خواص و مضرات استیک

چکیده این سؤال که آیا چیزی برای ما خوب یا بد است، غالباً یک سوال رایج از الگو‌های مصرف و سبک زندگی است. در مورد گوشت قرمز، که به طور معمول شامل گوشت گوساله و گوشت گاو می‌شود، تعدادی خواص خوب و مضرات ناخوشایند وجود دارد.
access_time ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ اسفند
remove_red_eye 143بازدید

این سؤال که آیا چیزی برای ما خوب یا بد است، غالباً یک سوال رایج از الگو‌های مصرف و سبک زندگی است. در مورد گوشت قرمز، که به طور معمول شامل گوشت .گوساله و گوشت گاو می‌شود، تعدادی خواص خوب و مضرات ناخوشایند وجود دارد

 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد خوردن گوشت گاو باید به آن توجه داشته باشید این است که حاوی مواد مغذی به شدت متراکم شده است.


در یک استیک شش اونسی تنها می‌تواند مقادیر چشمگیری از ویتامین‌های مختلف B. وجود داشته باشد که دریافت آن‌ها از غذا‌های گیاهی بسیار دشوار است درست مانند سایر مواد معدنی نظیر، فسفر، سلنیوم، روی، آهن و پتاسیم. این‌ها همه مواد مغذی اساسی هستند که بدن روزانه به آن نیاز دارد و غلظت شان در استیک و سایر گوشت قرمز به بسیار قابل توجه است.


استیک گوشت حاوی مقادیر زیادی چربی‌های اشباع و اشباع نشده است که دومین نوع از آن‌ها برای بدن مفید است و می‌تواند به کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند، در حالی که چربی‌های اشباع شده در صورت مصرف در حد اعتدال، به اندازه چربی‌های ترانس (برای سلامتی در طولانی مدت) ممکن است خیلی هم بد و مضر نباشند.


بیشتر افراد گوشت قرمز را به خاطر داشتن پروتئین فراوان به عنوان یکی از بهترین دلایل مصرف معرفی می‌کنند و رد این منطق کمی دشوار است. گوشت گاو سرشار از پروتئین است، به این معنی که تمام اسید آمینه‌های مورد نیاز بدن را برای تولید سایر پروتئین‌های کاربردی‌تر فراهم می‌کند. این می‌تواند به ساختن عضلات کمک کند و این اطمینان را به فرد مصرف کننده بدهد که روند سوخت و ساز طبیعی بدن به طور روان اجرا می‌شود.

 

 

ضررهای خوردن استیک

همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، در صورت مصرف بیش از حد، جنبه‌های مثبت و خواص این گوشت و غذای محبوب به راحتی از بین می‌رود.

در حالی که بدن می‌تواند افزایش چربی اشباع شده و کلسترول ناشی از مصرف استیک‌ها را گاه به گاه کنترل کند، اما وجود کلسترول LDL و چربی‌های اشباع شده به سرعت می‌توانند در صورت مصرف روزانه بیکن و استیک در هفته از کنترل خارج شوند. این مسئله به سادگی ممکن است منجر به افزایش کلسترول بد LDL، آترواسکلروز، بیماری‌های قلبی عروقی و سایر شرایط شایع مرتبط با چاقی شود.

علاوه بر این، ماده‌ای در گوشت قرمز، L-carnitine وجود دارد، که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را بعد از تجزیه باکتری‌های روده افزایش دهد. اگر می‌خواهید گوشت قرمز را به طور مرتب در رژیم غذایی خود بگنجانید، مطمئنا گوشت قرمز بدون چربی انتخاب بسیار بهتری خواهد بود.

همچنین، نحوه پخت و خوردن گوشت نیز در خواص کلی آن تأثیر دارد. نتایج مطالعات بیشماری نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان در ارتباط با مصرف منظم گوشت قرمز و استیک وجود دارد، در درجه اول به دلیل اینکه گوشت در درجه حرارت بالایی پخته می‌شود که می‌تواند سرطان زا باشد. این امر به ویژه در مورد روش‌های پخت و پز مانند کباب کردن و سرخ کردن نیز صادق است. پژوهش دیگری که درباره ارتباط آن با سرطان منتشر شده است ارتباط مستقیمی بین پیشرفت سرطان انسان و آمین‌های هتروسیکلیک نشان می‌دهد، که حاکی از وجود یک عامل سرطان زا در گوشت گاو است. به طور کلی، ایمنی و خواص گوشت قرمز کاملا بستگی به نحوه پختن آن دارد و اینکه به چه مقدار و چند بار در هفته مصرف می‌شود.

علاوه بر این، گوشت‌های فرآوری شده می‌توانند خطرناک‌تر از گوشت خامی که خود تهیه و آماده می‌کنید، باشند. در حالی که برخی از پروتئین‌ها و مواد معدنی (به عنوان مثال آهن heme) حاصل از استیک در مقایسه با غذا‌های گیاهی از نظر مواد مغذی کارآمد‌تر هستند، این گواه نیست که استیک باید بخشی از رژیم غذایی روزانه تان باشد.

مصرف آن به صورت متعادل بسیار مهم است تا همه چیز را از سلامت کلیه و قلب گرفته تا خطر ابتلا به دیابت و دیورتیکولیت را کنترل کند.

لطفا منتظر بمانید . . .