باربیکیو آپارتمانی بدون دود!

چکیده اگر آشنایی و اطلاعات چندانی نسبت به باربیکیو و کباب‌پز ندارید توصیه می‌کنیم مطالب درج شده در زیر را با دقت مطالعه کنید.
access_time ۱۴۰۱ يکشنبه ۱۲ تير
remove_red_eye 344بازدید

پخت غذاهای کبابی در تمام ایام هفته به‌خصوص در روزهای تعطیل در بین ایرانیان و حتی مردم دیگر کشورها رایج است.
اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که عاشق غذاهای کبابی و دودی‌اند اما به‌خاطر دود زیادی که در هنگام پخت ساطع می‌شود، تا به‌حال نسبت به تهیه کباب‌پز و یا باربیکیو اقدامی انجام نداده‌اید بهتر است هرچه زودتر این‌کار را انجام دهید. اگر آشنایی و اطلاعات چندانی نسبت به باربیکیو و کباب‌پز ندارید توصیه می‌کنیم مطالب درج شده در زیر را با دقت مطالعه کنید. زیرا ما در این مقاله از سایت باربیکیو تمامی نکات مهم برای خرید باربیکیو آپارتمانی بدون دود را درج کرده‌ایم.

 

معرفی انواع باربیکیو و کباب‌پز


کباب‌پز و باربیکیو از جمله وسایل کاربردی برای پخت و پز انواع مواد خوراکی هستند که در انواع مختلفی وجود دارند. هرکدام از این باربیکیوها ویژگی‌های خاصی دارند که این ویژگی‌ها مشخص کننده نوع کاربرد و استفاده از این دستگاه است.
کباب‌پزها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند که این دسته‌بندی بر اساس معیارهای خاصی تعیین می‌شود: رایج‌ترین انواع آن بر اساس نوع سوخت، متریال به‌کار رفته در ساخت و نحوه نصب آن هستند. کباب‌پزهای سنگی، آجری نسوز، فلزی یا استیل و سیمانی از دسته‌بندی‌های کباب‌پز از لحاظ متریال ساخت آن‌ها هستند. کباب‌پزهای ایستاده، ذغالی رومیزی، گازی رومیزی، میز باربیکیو و باربیکیو دیواری از دسته‌بندی این محصول از لحاظ نحوه نصب و قرارگیری آن بوده و کباب‌پزهای گازی، برقی، چوبی، ذغالی، گازی-ذغالی و... در دسته‌بندی کباب‌پزها از لحاظ سوخت هستند.
کباب‌پزهای سنگی از سنگ‌های نشکن و مقاوم در برابر گرما و حرارت و همچنین سرما تهیه می‌شوند. اندازه‌های مختلفی دارند و انواع مختلف منابع حرارتی را می‌توان بر روی آن تعبیه کرد.
کباب‌پز آجری، از کباب‌پزهایی هستند که متریال اصلی در ساخت و تهیه آن‌ها آجر است. آجرهایی نسوز که مقاومت زیادی در برابر حرارت دارند و نگرانی بابت سوختن و ترک برداشتن آن نخواهید داشت. این نوع از کباب‌پزها از جمله بهترین و شیک‌ترین انواع کباب‌پز هستند.
باربیکیو فلزی یا استیل، از باربیکیوهایی هستند که در سطح بازار بسیار رایج بوده و تقریبا انواع مختلف آن را در هر خانه، باغ یا ویلایی می‌توانید مشاهده کنید. این باربیکیو از استیل نگیر 304 مقاوم در برابر ضربه، خوردگی و زنگ‌زدگی تولید شده و معمولا در سایز و شکل و طرح‌های مختلف به‌صورت پیش ساخته و آماده وجود دارند.
باربیکیو سیمانی، با استفاده از سیمان تولید می‌شود که می‌توان آن را در اشکال مختلفی طراحی کرد. استفاده از نوع منبع سوختی به منابع در دسترس شما و سلیقه شما بستگی دارد.
منبع حرارتی کباب‌پزهای گازی از گاز شهری یا کپسول‌های مایع است.
کباب‌پزهای برقی را در صورتی می‌توان مورد استفاده قرار داد که مکان و محل موردنظر شما مجهز به سیستم برق‌رسانی باشد. در غیر این‌صورت بهتر است به فکر تهیه نوع دیگری از کباب‌پز باشید.
باربیکیو چوبی، این نوع از باربیکیو را می‌توان با استفاده از چوب‌های خشک تنه درختان روشن کرد و از گرما و حرارت آن هم لذت برد و هم استفاده کرد.
کباب‌پزهای ذغالی و چوبی از پرطرفدارترین انواع باربیکیو هستند که سوختن چوب و ذغال طعم بسیار بی‌نظیری به غذای شما خواهند بخشید.
باربیکیو گازی-ذغالی از باربیکیوهایی هستند که دارای دو نوع سوخت می‌باشند. این باربیکیو مزیت بزرگی که دارد این است که در مواقعی که دوست داشته باشید می‌توانید از چوب یا ذغال برای روشن کردن آن و پخت غذا استفاده کنید و در صورت نیاز یا پخت حجم زیادی از غذا از سوخت گازی آن استفاده کنید.

 

آلایندگی پایین دستگاه کباب‌پز


روند کار و استفاده از کباب‌پزهای بدون دود به این‌گونه است که مشعل با مخلوط نمودن مقدار مناسب گاز و اکسیژن و سوزاندن آن‌ها در یک زون استیل که به طرزی خاص مشبک شده است، باعث گرم شدن و کباب شدن مواد غذایی می شود. هم چنین گازهای اضافی را درون خود سوزانده و به‌صورت پرتوئی به جلو پرتاب می‌کند. بر اساس آزمایش‌های انجام شده بر روی باربیکیو بدون دود، آلایندگی بسیار ناچیزی تولید می‌شود که گرمای آن به‌صورت تابشی است.
از بهترین انواع دستگاه کباب‌پز بدون دود کباب‌پزهای گازی هستند.

 

جلوگیری از شعله‌‍ور شدن گوشت


از مهمترین دلایل شعله‌ور شدن گوشت و به بیانی دیگر مضر و سمی شدن آن، سوختن چربی گوشت است که برخورد آن با حرارت باعث واکنش‌هایی خواهد شد که ترکیبات سمی در گوشت ایجاد می‌کند و خوردن این محصول سبب ایجاد و تشدید بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی-عروقی در افراد خواهد شد. برای جلوگیری از ایجاد این مشکل، کباب‌پزهای بدون دود به‌نحوی طراحی شده‌اند که چربی‌های ذوب شده از گوشت بر روی شعله و حرارت نریزد و به سمت سینی تعبیه شده در زیر آن هدایت می‌شود.


ویژگی‌های کباب‌پز بدون دود


طراحی کباب‌پزهای بدون دود به‌نحوی صورت گرفته است که هیچ‌گونه دودی ساطع نمی‌کنند. این نوع از کباب‌پزها برای استفاده در منازل آپارتمانی و کوچک بسیار مناسب هستند و حتی می‌توانید انواع رومیزی آن را نیز خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهید. طراحی و ساخت طبق استانداردهای ملی، حمل و نصب آسان، سهولت در استفاده، استفاده از انرژی سوختی بسیار کم اما ایجاد حرارت مناسب، دارا بودن سیخ‌گردان چند محوره، امکان تعویض ژیگلر شیر گاز و کاملا بهداشتی و ایمن بودن از مهمترین ویژگی‌های این محصول است.


برای قیمت باربیکیو بدون دود در مدل‌های مختلف به سایت اینترنتی آذرافروز مراجعه کنید.

زهرا خداکرم زاده

کارشناس ارشد تولید محتوا

لطفا منتظر بمانید . . .