استفاده بهینه و نگهداری از آتشدان!

چکیده استفاده بهینه و نگهداری از آتشدان، انتخاب بهترین نوع آتشدان، در این مقاله به طور کامل در مورد نگهداری از آتشدان توضیح داده شده است
access_time ۱۴۰۱ شنبه ۲۲ مرداد
remove_red_eye 869بازدید
استفاده بهینه و نگهداری از آتشدان!

آتش از دیرباز تا اکنون در زندگی انسان نقش مهمی داشته است. با توجه به نقش مهم آتش در ایجاد نور و گرما، از آتشدان برای نگهداری و بهره‌مندی از نور و گرمای آتش استفاده شده است. با توجه به نوع آتشدانی که خریداری کرده و مورد استفاده قرار داده‌اید، بهتر است بهترین روش‌های نگهداری از آتشدان را نیز بدانید. این به استفاده بهینه و افزایش طول عمر محصول و کارایی آن در طولانی مدت نیز کمک خواهد کرد. ما در این مقاله به تمامی نکات مهم در این زمینه اشاره خواهیم کرد. با توجه به انوع آتشدان و شومینه‌ای که تهیه کرده‌اید، نحوه استفاده و نگهداری آن‌ها نیز متفاوت است. توجه داشته باشید؛ تفاوتی ندارد که چه نوع آتشدانی تهیه کرده‌اید، انتخاب بهترین راه‌های مراقبت و سرویس کردن آتشدان برای سالم نگه‌داشتن آن است که مهم و حائز اهمیت است. دلیل مطرح کردن این مبحث این است که برخی مشتریان معتقدند چون آتشدان گازی یا برقی آن‌ها دود یا خاکستر ایجاد نمی‌کند، نیازی به سرویس و نگهداری چندانی ندارد که این یک دیدگاه اشتباه است.

اگرچه امروزه استفاده از شومینه و آتشدان فقط صرف تزئین و نمای ساختمان است و یا فقط گاهی از گرما و نور آن استفاده می‌شود اما رعایت نکات مراقبتی از آن سلامت خود شما و سالم ماندن شومینه را نیز تضمین می‎کند. برای نگهداری مناسب از آتشدان یا شومینه لازم است ابتدا با ساختار آن آشنا شوید سپس بهترین روش روشن کردن آن را بدانید. به‌طور کلی، شومینه‌ها شامل یک آتشدان یا جعبه آتش متصل به دودکش است که در آن دود و گازهای حاصل از سوختن ذغال و چوب از مسیر دودکش به بیرون از خانه هدایت می‌شود. دمپر، اساساً یک در یا دریچه کوچک است، آتشدان و دودکش را جدا می‌کند و وقتی بسته می‌شود، کمک می‌کند آب‌ها و رطوبت از دودکش به داخل شومینه یا خانه نرود. هنگامی که آتش می‌سوزد، دمپر باید باز باشد، در غیر این صورت دود، گاز و آتش به درون اتاق و سالن شما راه پیدا خواهند کرد.

برای روشن کردن آتش‌دان بهتر است از چوب‌های خشک و ریز استفاده کنید و با استفاده از یک چوب بلند یا قلاب آتش را به زیر چوب‌های دیگر هدایت کرده تا آن‌ها نیز آتش بگیرند. بهتر است استفاده از مواد مشتعل‌زا و یا نفت و بنزین را به حداقل میزان خود برسانید. توجه داشته باشید استفاده از چوب‌های تر یا نیمه‌تر برای روشن کردن شومینه، دود زیادی تولید کرده و حرارت و آتش کمی ایجاد خواهند کرد.

 

برای خرید آتشدان وارد سایت آذر افروز شوید و اطلاعات جداگانه باربیکیو را مطالعه نمایید. کافی است از محصولات ما دیدن فرمایید و آتشدان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

 

 

وسایل مفید برای استفاده از آتشدان

 

در هنگام استفاده از آتشدان، برای جلوگیری از به‌وجود آمدن هرگونه آسیب و مشکل، لازم است یکسری ابزار و وسایل را تهیه کرده و در دسترس قرار دهید. استفاده از ابزار باکیفیت به تسهیل استفاده و افزایش لذت از کنار آتش بودن شما کمک خواهد کرد. 

 1. پوکر (استوکر)، انبر، جارو و بیل مهمترین ابزارهای قابل استفاده در کنار شومینه یا آتشدان هستند که در اندازه‌های مختلف با جنس‌های متفاوت وجود دارند. پوکر یا استوکر ابزاری مناسب برای جابه‌جایی کنده یا تکه‌های چوب درون آتشدان مورد استفاده قرار می‌گیرند. کنده‌ها پس از مدتی سوختن روی هم میوفتند و انباشته شدن آن‌ها روی هم مانع از عبور اکسیژن‌ شده و به مرور باعث خاموش شدن آتش خواهد شد که با جابه‎جا کردن آن‌ها مانع از این امر خواهید شد.
 2. انبر وسیله‌ای مناسب برای جایگزینی کنده‌های جدید با کنده‌های سوخته است. جای دادن کنده جدید با استفاده از دست ممکن است سبب ایجاد جرقه و یا سوختن و آسیب به دستتان شود که استفاده از انبر مانع از ایجاد آن خواهد شد.
 3. از بیل معمولا برای جمع کردن خاکستر و زباله‌های چوب استفاده می‌شود اما کاربرد دیگری که دارد ریختن خاکستر بر روی شعله‌های آتش برای خاموش کردن آن است.
 4. برس نیز ابزاری مناسب برای تمیز کردن شومینه پس از استفاده از آن است. بهتر است استفاده از برس را به بعد از سرد شدن کامل شومینه موکول کنید. این خطر آتش‌سوزی را به حداقل میزان خود خواهد رساند.

 

وسایل مفید برای استفاده از آتشدان

 

 

مسائل ایمنی مخزن آتش

 • سعی کنید مخزن آتش یا آتشدان را در جایی ایمن و مطمئن و به دور از وسایل و یا گیاهان خشک قرار دهید.
 •  از پرت کردن کنده به داخل آتشدان خودداری کنید و ابزار مناسب برای این کار استفاده کنید.
 • از نزدیک شدن کودکان خردسال و حیوانات خانگی به آتشدان جلوگیری کنید.
 •  از دستکش و ابزارهای مناسب برای تمیز کردن مخزن آتش و اطراف آن استفاده کنید.
 • از ریختن یکباره حجم زیادی از مایع مشتعل بر روی هیزم و کنده خودداری کنید.
 • لوازم ضد احتراق مانند کپسول آتش نشانی و یک سطل خاکستر را برای مواقع ضروری در دسترس قرار دهید.
 • بعد استفاده از آتشدان از خاموش بودن کامل آن مطمئن شوید.

 

خرید آتشدان از فروشگاه آذر افروز

فروشگاه اینترنتی آذر افروز از بهترین و با کیفیت‌ترین طرح‌های ساخت باربیکیو برخوردار است. باربیکیوهای این فروشگاه قبل از رسیدن به دست مشتری‌‌ها تست می‌شوند تا هیچگونه خطر احتمالی برای مشتری‌ها ایجاد نکنند. قیمت باربیکیو و قیمت کباب پز فروشگاه اینترنتی افروز، باتوجه به شکل‌ها و جنس باربیکیوها متفاوت بوده و با در نظر گرفتن کیفیت خوب آن‌ها، بسیار منصفانه هستند. فروشگاه اینترنتی افروز از باربیکیو ذغالی پایه‌دار، باربیکیو ذغالی کابینت‌دار و باربیکیو ذغالی رومیزی برخوردار است. شما می‌توانید برای اطلاع  تماس حاصل فرمایید؛ کارکنان این مجموعه آماده‌ی پاسخگویی به سوال‌های شما هستند.

 

برای اطلاعات بیشتر لینک زیر کلیک کنید:

خرید آتشدان گازی

خرید آتشدان هیزمی

زهرا خدا کرم زاده

کارشناس ارشد تولید محتوا