چرا کباب‌پز و باربیکیو بیش از حد دود می‌کند؟

چکیده برای بررسی دلایل دود کردن باربیکیو باید دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید دلیل اصلی را پیدا کرده و نسبت به حل آن اقدام کنید. علل رایج دود کردن باربیکیو عبارتند از گرفتگی و انسداد مشعل کباب‌پز بر اثر گرد و غبار، چربی و پسماند مواد غذایی.
access_time ۱۴۰۱ شنبه ۱۱ تير
remove_red_eye 475بازدید

انواع کباب‌پز و قیمت باربیکیو وسایل بسیار خوبی برای پخت موادخوراکی مانند جوجه کباب و كباب كوبيده غذای محبوب ایرانیان هستند.
این سیستم‌های گرمایشی و حرارتی از جمله کباب پز تابشی، باربيكيو ذغالي و غیره در سایز و اندازه‌های مختلفی وجود دارند که هر فردی بر اساس نیاز خود نوعی از آن را سفارش داده و خریداری می‌کند. با توجه به رواج آپارتمان نشینی در چندین سال اخیر در شهرهای مختلف و کوچک‌تر شدن متراژ منازل و خانه‌ها و همچنین در دسترس نبودن یک حیاط برای هر خانواده جهت درست کردن غذا و خوراک بر روی منقل و زغال، کباب‌پزهای حرارتی با منبع سوختی مختلف بهترین انتخاب برای این خانواده‌ها هستند.
این باربیکیوها دارای سایز و اندازه‌ای متناسب با خانه‌های آپارتمانی است و ساختار آن به‌گونه‌ای است که یا هیچ دودی ایجاد نمی‌کنند یا میزان دود کردن آن بسیار کم بوده و لزومی به نگرانی بابت آن نخواهید داشت.

 


جلوگیری از مشکلات کباب پز


خرید باربيكيو گازی برای پخت انواع غذاهای کبابی کارایی زیادی دارد. علاوه بر این طعم بسیار خوبی به آن خواهد بخشید. اما عملکرد این کباب‌ پز گازی ممکن است پس از مدتی با اختلال مواجه شود و نتوانید از آن استفاده کنید. یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ایرادهای آن می‌تواند دود کردن بیش از حد معمول باشد. این مشکل و دود کردن بیش از حد معمول کباب‌پز ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرد. پس بهتر است قبل از هربار استفاده از کباب‌پز آن را به‌خوبی بررسی کرده و در صورت مشاهده هرگونه مشکلی از استفاده از آن خودداری کنید.
برای آشنایی با علل ایجاد اختلال در عملکرد باربی کیو و راه‌های حل آن مطالب درج شده در ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید.


علت های دود کردن باربیکیو گازی


دود کردن باربیکیو می‌تواند به دلایل مختلفی صورت بگیرد. برای بررسی دلایل این موضوع باید دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید دلیل اصلی را پیدا کرده و نسبت به حل آن اقدام کنید. علل رایج دود کردن باربیکیو عبارتند از گرفتگی و انسداد مشعل کباب‌پز بر اثر گرد و غبار، چربی و پسماند مواد غذایی.
گرد و غبار موجود در هوا به آسانی بر روی دستگاه شما می‌نشینند. برای جلوگیری از این امر بهتر است در صورتی‌که چندین هفته از دستگاه استفاده نمی‌کنید آن را با کاور بپوشانید و هیچ راه نفوذ گرد و غباری بر روی آن باقی نگذارید.
پخت گوشت و مواد خوراکی و انتقال حرارت به آن‌ها سبب می‌شود چربی ماده غذایی ذوب شده و به سمت پایین بریزد که باقی ماندن چربی و بقایای موادخوراکی بر روی باربیکیو از علل اصلی ایجاد دود آن خواهند بود.
نشتی گاز نیز می‌تواند از دلایل دود کردن بوده و بسیار خطرناک است.
بهتر است در هر بار استفاده از کباب‌پز ابتدا به آن فرصت بدهید که گرم شود سپس می‌توانید سیخ‌های کبابی را روی آن قرار داده و غذا را بپزید. در غیر این صورت است که سیخ‌های کباب شما به کباب‌پز سرد چسبیده و دود زیادی ساطع خواهد شد.

 

دلایل اصلی دود کردن کباب پزهای گازی


همان‌طور که قبلا گفته شد دلایل مختلفی برای دود کردن کباب‌پزهای گازی وجود دارد. تمیز کردن سطح کباب‌پز پس از هر بار استفاده و طبخ غذا مانع از تجمع مواد غذایی و چربی بر روی آن خواهد شد. این کار مانع از تجمع میکروب و بیماری نیز خواهد شد. پس بهتر است هر بار با استفاده از یک دستمال تمیز نمدار و اسپری پاک کننده و چربی‌زدای استاندارد، سطح کباب‌پز را تمیز کنید.
روی دستگاه را کاور کنید تا از نفوذ گرد و غبار و جانوران ریز بر روی دستگاه جلوگیری شود.
پس از روشن کردن کباب‌پز به آن اجازه دهید تا گرم شود چون استفاده از کباب‌پز سرد باعث ایجاد دود خواهد شد.
بسیاری از کباب‌پزها از جنس چدن یا استیل هستند. بهتر است کباب پز چدنی یا استیل خود را از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. فروشگاه آذرافروز مرجع عرضه انواع کباب‌پز و باربیکیوهای زغالی، گازی و برقی باکیفیت است.

 

نکاتی مهم درباره استفاده از باربیکیو


اگر پس از روشن کردن کباب‌پز گازی یا کباب ‌پز برقی رنگ شعله آن زرد بود یا حرارت آن بسیار کم بود بهتر است رگولاتور را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را سرویس یا تعویض نمایید. برای این‌کار باید حتما از قبل سیلندر گاز را قطع کنید.
از روشن شدن کباب‌پز به‌صورت کامل مطمئن شوید. در صورتی که این اتفاق نیوفتد ممکن است کباب‌پز شما دچار مشکل شده باشد پس بهتر است هرچه زودتر از یک متخصص ماهر در این زمینه کمک بگیرید. پس از چک و تعمیر دستگاه از تمیز بودن سطح آن و عاری از هرگونه ماده غذایی بودن مطمئن شوید.
چک کردن کباب‌پز و عملکرد آن قبل از هربار استفاده سبب می ‌شود که بتوانید تا مدت‌ های زیادی از آن استفاده کنید. علاوه بر این از صرف هزینه اضافه جهت خرید مجدد کباب‌پز جلوگیری خواهد شد.

 

دیگر مطالب پر بازدید در بورس فروش باربیکیو در تهران:

طراحی انواع باربیکیو با خلاقیت زیبا و کاربردی

خرید کباب‌پز ایستاده و آشنایی با ویژگی‌های آن

ساخت باربیکیو در باغ

زهرا خدا کرم زاده

کارشناس ارشد تولید محتوا

لطفا منتظر بمانید . . .