آموزش ساخت منقل ذغالی – ساخت آتش دان، منقل بتنی در باغ

چکیده ساخت آتش دان؛ آموزش ساخت انواع آتشدان فلزی، هیزمی، سنگی، سیمانی، بتنی و گازی در باغ را با کم ترین امکانات را در این صفحه از آذرافروز ببینید.
access_time ۱۴۰۰ سه شنبه ۴ آبان
remove_red_eye 4229بازدید

این‌که ما تعطیلات آخر هفته و روزهای تعطیلی را برای رفتن به طبیعت و باغ انتخاب می‌کنیم ناشی از علاقه انسان‌ها و انس ذاتی ما با طبیعت است. بیشتر ما ترجیح می‌دهیم در پیک‌نیک‌های آخر هفته غذاهای کبابی از جمله جوجه یا کوبیده را بر روی آتش و ذغال تهیه کنیم. برخی از افرادی که حیاط بزرگ دارند یا برای خود باغ شخصی خریداری کرده‌اند می‌توانند با خرید، ساخت و راه‌اندازی کباب‌پز و باربیکیو هر موقع که دوست داشته باشند هرنوع غذا و خوراکی کبابی را بدون هیچ دردسری درست کنند.

درست کردن منقل و آتش‌دان در باغ راهی بسیار خوب برای جمع شدن اعضای خانواده دور هم، تهیه غذا و گفت‌وگو با همدیگر است. نشستن در کنار آتش آتش‌دان و منتقل بسیار جذاب و لذت‌بخش است. اگر در ساخت آن سلیقه به‌کار برده شود و از مواد اولیه باکیفیت و دارای طراحی زیبا نیز استفاده شود، سبب می‌شود که باغ شما منظره بهتر و زیباتری داشته باشد.ساخت آتش‌دان به تخصص نیاز دارد و باید انجام آن‌را باید به افراد متخصص و فعال در این حوزه سپرد. در صورتی‌که تمایل دارید خودتان نسبت به این کار اقدام نمایید پیشنهاد می‌شود در ادامه مطالب ساخت منقل و آتش‌دان در باغ، با ما همراه باشید.

 

ابزار موردنیاز برای ساخت آتش‌دان:

آتش‌دان انواع مختلفی دارند و با جنس‌های متفاوتی تهیه می‌شوند. آتش‌دان‌های هیزمی، گازی، سنگی، چدنی، سفالی و آتش‌دان‌های دوگانه انواع آن‌را تشکیل می‌دهند. انتخاب هر کدام از این نوع آتش‌دان و منقل‌ها به نیاز شما، میزان بودجه اختصاص داده شما برای این‌ کار و با توجه به ویژگی‌های مختلف باغتان صورت می‌گیرد.

انتخاب هر کدام از این نوع آتش‌دان‌ها تعیین می‌کند که شما به چه ابزاری برای ساخت آن نیاز دارید.اما برای ساخت یک آتش‌دان آجری در بالکن، حیاط و یا باغ شما به ابزاری مانند فرغون، چکش غیرفلزی، شلنگ، بیل، دست‌کش چرمی، میلگرد و کمچه نیاز دارید تا بتوانید یک آتش‌دان زیبا را درست کنید.

 

 

ساخت آتشدان در باغ

 

مواد و مصالح موردنیاز برای ساخت آتش‌دان

این‌که شما بخواهید چه نوع آتش‌دانی را برای حیاط، تراس یا باغ خود درست کنید مشخص می‌کند که چه مواد و مصالحی را باید تهیه کنید تا کارهای ساخت آن آغاز شود. توصیه ما این است برای ساخت آتش‌دان و منقل از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد استفاده کنید. دلیل استفاده از مواد باکیفیت این است که در هنگام روشن کردن آتش بوی بدی پخش نشود، رنگ آتش طبیعی باشد و طول عمر آن نیز زیاد باشد و در مدت زمان کوتاهی مجبور به صرف هزینه بیشتر برای تعمیر یا تهیه مجدد آن نشوید.

به‌طور مثال برای ساخت یک آتش‌دان آجری باید مواد و مصالح اولیه: 4 یا 5 بسته بتن، 5 یا 6 بسته ملات، 10 قطعه میل‌گرد آجردار 60 سانتی‌متری، 750 گرم سنگ ورقه‌ای ماسه‌ای رودخانه و سنگ مخصوص ساخت پله به همراه 50 عدد آجر نسوز نیاز دارید.میزان و مقدار این مواد به اندازه آتش‌دان شما و متراژ زمینی که به آن اختصاص داده‌اید بستگی دارد. بدیهی است هرچه آتش‌دان شما بزرگ‌تر باشد مقدار مواد بیشتری نیاز است و هرچه اندازه آن کوچک‌تر باشد میزان مواد به‌کار رفته نیز کمتر خواهد بود که برای تشخیص این میزان بهتر است از افراد متخصص و فعال در این حوزه سوال بپرسید.

 

نحوه ساخت آتشدان

ابتدا قسمت خاصی از حیاط یا باغ خود را برای ساخت آتشدان انتخاب کنید. سپس با استفاده از اسپری رنگ و طناب اندازه‌ محیطی که برای ساخت آتشدان اختصاص داده‌اید را علامت‌گذاری کنید. بعد از آن زمین را به اندازه 20 تا 60 سانتی‌متر برای ایجاد فونداسیون حفر کنید. سپس بتن را تا فاصله 1.5 سانتی‌متری سطح زمین در درون حفره بریزید. در این مرحله می‌توانید میل‌گرد آجردار را برای ایجاد مقاومت و دوام بیشتر درون سیمان قرار دهید.پس از این‌که فونداسیون خودش را گرفت می‌توانید سنگ‌ها را روی آن بچینید. بهتر است به سنگ‌های چیده شده در ردیف اول چند روز فرصت بدهید تا خودش را بگیرد. سپس چیدن سنگ‌ها روی هم با استفاده از ملات را شروع کنید. ایجاد تهویه هوا برای گودال‌های کوچک لازم است. در اخر سنگ‌های یک‌دست و صاف را در قسمت داخلی آتش‌دان قرار دهید.

 

 

ساخت آتشدان

 

ساخت آتشدان در حیاط

اگر در خانه‌ای سکونت دارید که حیاط دارد پس هرچه زودتر نسبت به ساخت آتشدان اقدام کنید. این سبب می‌شود که حیاطتان جلوه زیبا و جذاب‌تری داشته باشد. بهتر است اندازه آتشدان را متناسب با اندازه حیاط خود انتخاب کنید.

 

ساخت آتشدان فلزی

آتشدان‌های فلزی بدنه‌ای از جنس فلز دارند که سوخت آن می‌تواند از چوب، گاز یا دوگانه باشد. ساخت آتشدان فلزی در کارگاه‌های مخصوص و تحت‌نظر متخصصان این حوزه صورت می‌گیرد.

 

ساخت آتشدان گازی

آتشدان‌های گازی سوخت رایجشان از گاز است. می‌تواند بدنه‌ای از جنس‌های چوبی نسوز، آجری نسوز، فلزی یا سنگی داشته باشد.

 

ساخت آتشدان آجری

آجر جزو مواد و مصالح اصلی آتشدان‌های آجری به‌حساب می‌آید. این نوع از آتش‌دان به دلیل ظاهر متناسب با محیط حیاط و باغ بسیار پرطرفدار است و در صورت تمایل خودتان می‌توانید آن‌را درست کنید.

 

ساخت آتشدان هیزمی

آتشدان‌های هیزمی ظاهر بسیار زیبا و دلپسندی دارند و از محبوبیت زیاد نیز برخوردار هستند.  سوخت اصلی این آتشدان‌ها هیزم و چوب است که دیدن سوختن آن برای بیشتر افراد بسیار جذاب است.

 

ساخت آتشدان سنگی

آتشدان‌های سنگی از سنگ ساخته می‌شوند. برای ساخت آن از سنگ‌های خاصی استفاده می‌شود. خاصیت این نوع از آتشدان این است که شما می‌توانید سنگ‌های به‌کار برده شده برای آن‌را متناسب با سنگ‌فرش حیاط خود انتخاب نمایید.

 

ساخت آتشدان بتنی

آتشدان‌های بتنی از بتن ساخته می‌شوند استحکام زیادی دارند و از مواد سوختی مختلف می‌توان برای روشن کردن آتش در آن استفاده کرد. این نوع از آتشدان نیز ظاهر زیبایی دارد.

 

خرید اینترنتی آتشدان

فروشگاه باربیکیو در تهران با عرضه و فروش انواع آتشدان از جمله فروش آتشدان ذغالی به‌صورت اینترنتی رفاه و آسایش را در هنگام خرید برای مشتریان خود فراهم کرده است. کیفیت محصولات عرضه شده و ساخت مهندسی شده انواع آتشدان و منقل سبب کسب رضایت بیش از پیش مشتریان فروشگاه گردیده است.

 

خرید باربیکیو از فروشگاه آذرافروز

آذرافروز بورس فروش باربیکیو در تهران با ارائه انواع باربیکو و کباب‌پز باکیفیت و متنوع از عرضه‌کنندگان معتبر و باسابقه فعال در این حوزه می‌باشد که توانستهآ است رضایت مشتریان خود را بیش از پیش جلب نماید. امکان خرید حضوری و غیرحضوری از طریق سایت آذرافروز خرید آسانی را برای مشتریان عزیز فراهم ساخته است.فروشگاه اینترنتی آذرافروز از بهترین و با کیفیت‌ترین طرح‌های ساخت باربیکیو برخوردار است. باربیکیوهای این فروشگاه قبل از رسیدن به دست مشتری‌‌ها تست می‌شوند تا هیچگونه خطر احتمالی برای مشتری‌ها ایجاد نکنند. قیمت باربیکیو و قیمت کباب پز بورس فروش باربیکیو در تهران ، باتوجه به شکل‌ها و جنس باربیکیوها متفاوت بوده و با در نظر گرفتن کیفیت خوب آن‌ها، بسیار منصفانه هستند. فروشگاه اینترنتی افروز از باربیکیو ذغالی پایه‌دار، باربیکیو ذغالی کابینت‌دار و باربیکیو ذغالی رومیزی برخوردار است. شما می‌توانید برای خرید باربیکیو تماس حاصل فرمایید؛ کارکنان این مجموعه آماده‌ی پاسخگویی به سوال‌های شما هستند.

 

دیگر مطالب پربازدید در سایت آذرافروز:

باربیکیو چیست؟

باربیکیو سیمانی چیست

5 نکته برای خرید کباب‌پز که باید قبل از خرید بدانید

زهرا خدا کرم زاده

کارشناس ارشد تولید محتوا

لطفا منتظر بمانید . . .