کباب پز تابشی چیست

چکیده کباب پز تابشی چیست. در ادامه این مقاله به بررسی مشخصات کباب پز تابشی و مقایسه کباب پز تابشی با کباب پز سنتی به طور کامل می پردازیم.
access_time ۱۴۰۰ شنبه ۲۰ آذر
remove_red_eye 1448بازدید

کباب پز تابشی چیست

کباب کردن یا پخت و گرم کردن غذا توسط مادون قرمز یکی از جدیدترین روش و روندها در آشپزی در فضای باز است. گریل مادون قرمز یا گریل تابشی یک گریل گازی است که از فناوری مادون قرمز به عنوان منبع گرما یا به عنوان مشعل اختیاری استفاده می‌کند. در یک گریل گاز معمولی، شعله به طور مستقیم المنت‌ها را گرم می کند. اما در گریل مادون قرمز یک عنصر مادون قرمز بین المنت‌ها و شعله وجود دارد. عنصر مادون قرمز با گرمای شدید را به غذا تابانده و آن را پخته یا گرم خواهد کرد.

برای خرید باربیکیو و  خرید کباب پز گازی وارد سایت آذر افروز شوید و اطلاعات جداگانه کباب پز گازی را مطالعه نمایید. کافی است از محصولات ما دیدن فرمایید و کباب پز گازی مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

 

معرفی دستگاه کباب‌ پز تابشی

دستگاه کباب‌پز تابشی از جمله روش‌های جدید و بسیار کاربردی در آشپزی و پخت غذا است که به‌دلیل سرعت و عملکرد خوبی که دارد توانسته است نظر مشتریان بسیاری را به خود جلب نماید. گریل مادون قرمز یک فناوری نسبتا جدید برای آشپزخانه است. آن‌ها خیلی سریع داغ می‌شوند، بنابراین شما می‌توانید غذا را به سرعت گرم کنید. شما با استفاده از کباب‌پزهای تابشی غذاهای بسیار خوشمزه و جذابی را بپزید که طعم بی‌نظیری دارند.اگر از جمله افرادی هستید که استفاده کردن از باربیکیوهای ذغالی، چوبی، سنگی، آجری و... را دوست ندارید و علاقه‌ای به نصب و ساخت این نوع از کباب‌پزها ندارید و یا زمان بسیار کمی برای پخت یا گرم کردن غذا در اختیار دارید، کباب‌پزهای تابشی بهترین انتخاب برای شما هستند.

 

مشخصات کباب پز تابشی 

برای شناخت بهتر نسبت به کباب‌پزهای تابشی لازم است به بیان  تفاوت‌های انواع تابشی و معمولی کباب‌پزها بپردازیم.هر دو روش پخت همرفت هستند، به این ترتیب که شعله‌های زغال یا چوب یا گاز هوای بین آتش و غذا را گرم می‌کنند. این هوای گرم هنگام گرم شدن غذا در اطراف غذا می‌چرخد ​​که به جریان همرفتی معروف است. به همین دلیل است که در حین پخت و پز درب ظرف را می‌بندید، زیرا از خروج هوای گرم جلوگیری کرده و اجازه می‌دهد دما در دمای نسبتاً ثابتی مانند اجاق‌های سنتی باقی بماند.

اما کاربرد و استفاده از مادون قرمز متفاوت از سایر روش‌های گرم کردن است. به عبارت ساده، مادون قرمز بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که طول و سرعت امواج را اندازه گیری می‌کند. فقط بخش کوچکی از طیف به عنوان نور مرئی برای چشم انسان قابل مشاهده است و IR درست خارج از این محدوده است و بنابراین برای ما نامرئی است. با این حال، چون اشیا را گرم می‌کند، می‌توانیم اثر آن را احساس کرده، ببینیم و بچشیم.مادون قرمز خیلی شبیه خورشید است. انرژی خورشید از حدود 50 درصد مادون قرمز تشکیل شده است، و به همین دلیل است که سنگ فرش‌ها در تابستان گرم هستند، اما ما نمی‌توانیم فرآیند گرمایش را ببینیم.یک گریل از یک مشعل گاز برای گرم کردن صفحه‌ای از فلز، سرامیک یا شیشه استفاده می‌کند و به نوبه خود امواج مادون قرمز را برخلاف هوای گرم تولید می‌کند. این صفحه سریع‌تر از هوا گرم می‌شود و بسیار سریعتر به دمای بسیار بالاتری می‌رسد.امواج مادون قرمز ایجاد شده همان چیزی است که سطح یک جسم مانند گوشت را سریعتر از جریان هوای گرم، گرم می‌کند.

 

معرفی روش‌های پخت و پز با کباب پز تابشی

روش‌های پخت مختلفی برای طبخ غذا و آماده کردن مواد خوراکی مختلف وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس ذائقه و رژیم غذایی خود و همچنین با توجه به امکانات در دسترس خود از هرکدام از این روش‌ها استفاده کنید. برخی از این روش‌ها عبارتند از پخت با حرارت خشک که شامل کباب کردن، گریل، رست، بیکینگ و سرخ کردن مواد خوراکی با مقدار بسیار کمی روغن یا کلا بدون روغن است.

روش دیگر پخت مواد غذایی با آب است که شامل آب‌پز کردن مواد، بخارپز کردن و جوشاندن است. در این روش پخت استفاده از آب و رطوبت خود موادخوراکی مهمترین نکته پخت است. پخت ترکیبی که استفاده همزمان از دو روش حرارت خشک و حرارت مرطوب است شامل برایزینگ، پخت با حرارت ملایم یا ستیوینگ می‌باشد.

شما می‌توانید تمامی روش‌های پخت موادغذایی را با کباب‌پز تابشی انجام دهید. این کباب‌پز بدون دردسر، در کمترین زمان ممکن و با کیفیتی بسیار بالا به شما کمک می‌کند مواد خوراکی را به روش دلخواه پخته و آماده سرو کنید.

 

مقایسه کباب پز تابشی با کباب پز سنتی

اگر قصد خرید کباب‌پز مناسب برای ویلا، باغ یا حیاط منزل خود را دارید بهتر است قبل از هر اقدامی نسبت به انواع مختلف این محصول و تفاوت‌های کباب‌پز تابشی با کباب پز سنتی شناخت پیدا کنید. کباب‌پزهای تابشی با استفاده از انرژی امواج مغناطیسی حرارت موردنیاز برای پخت موادغذایی را تامین می‌کنند. این کباب‌پزها قابلیت تنظیم حرارت را دارند و حرارت را به‌صورت یکسان منتشر می‌کنند. دودی تولید نمی‌کنند و در مکان‌های بسته نیز قابل استفاده هستند.

منبع حرارتی کباب‌پزهای سنتی می‌تواند متفاوت باشد. ذغال، چوب، گاز شهری، کپسول و برق از جمله این منابع هستند. پخت غذا بر روی کباب‌پز سنتی طعم دودی به غذا می‌بخشد و آن را بسیار لذیذ خواهد کرد.

 

 

سایر ویژگی‌های کباب‌ پز تابشی عبارت‌اند از:

این نوع از کباب‌پز در انواع مختلفی وجود دارد: دستی ریلی، سالاماندر، اتوماتیک، برقی، کوچک رومیزی و خانگی.

به‌طور کلی تمامی این محصولات از ویژگی‌های یکسان و مشترکی برخوردار هستند:

  • سرعت: سرعت گرم شدن این نوع از کباب‌پزها نسبت به سایر انواع مشابه ذغالی و چوبی بسیار بیشتر است. این سرعتی بسیار زیاد و غیر قابل مقایسه است.

دمای بالاتر: کباب‌پزهای تابشی معمولا دمای بیشتری نسبت به انواع ذغالی و چوبی دارند و می‌توان آن‌را تنظیم کرد به همین دلیل است پخت انواع استیک و گوشت بر روی کباب‌پزهای تابشی بسیار بهتر از انواع ذغالی و چوبی است. زیرا پخت استیک بر روی دمای زیاد و در زمان کم به آبدار بودن آن کمک می‌کند و از بخار شدن آب و خشک شدن گوشت جلوگیری می‌کند.

  • بهره‌‎وری انرژی

کم بودن زمان گرم شدن کباب‌پزهای تابشی و افزایش حرارت در کمترین زمان ممکن سبب می‌شود انرژی کمی توسط این کباب‌پزها صرف شده و به این ترتیب است که در میزان مصرف انرژی بهره‌وری خواهد شد.

  • عدم ایجاد دود

پخت غذا توسط کباب‌پزهای تابشی به کاهش میزان دود و بوی ناشی از پخت یا سوختن غذا کمک می‌کند. این برای افرادی که در آپارتمان زندگی می‌کنند بسیار کاربردی است.

 

قیمت باربیکیو را بر اساس جنس و کیفیت متریال به‌کار رفته در ساخت باربیکیو، امکانات و تجهیزات جانبی آن، سایز و اندازه کباب پز ذغالی یا سایر انواع آن و منبع حرارتی کبابپز تعیین می‌کنند. برای اطلاع از قیمت منقل ذغالی پایه دار و دیگر انواع باربیکیو به آذر افروز مراجعه کنید.

 

دیگر مطالب پر بازدید درسایت آذر افروز:

باربیکیو ویلایی چیست

تبدیل اجاق گاز به کباب‌ پز

باربیکیو چیست

 

زهرا خدا کرم زاده

کارشناس ارشد تواید محتوا

لطفا منتظر بمانید . . .